Czy ocieplenie budynku potrzbne jest tylko zimą?
W Apartamentowcu przy ulicy Oświatowej trwają właśnie prace nad ociepleniem budynku. W tym celu został użyty styropian fasadowy o grubości 15 cm.
Czym należy się kierować przy wykonywaniu ocieplenia budynku?
W pierwszej kolejności, przed rozpoczęciem prac należy zadbać o prawidłowe przygotowanie podłoża. Powierzchnia powinna być przede wszystkim równa, sucha i wolna od zanieczyszczeń, oraz powinna zapewnić dobrą przyczepność kleju. Wszelkie niedopracowania, tj. pozostawienie nierówności, czy wilgoć na ścianach doprowadzą do słabej przyczepności elewacji, a w konsekwencji do jej oderwania i wydatków na jej naprawę.
Na ogół termin termoizolacji kojarzy się wyłącznie z ochroną domu przed zimą i zapobieganiu utraty ciepła. Jednakże odpowiednia izolacja budynku ma znaczenie zarówno zimą jak i latem. Dzięki prawidłowemu ociepleniu nasz budynek przez cały rok jest energooszczędny, utrzymując stałą temperaturę wewnątrz, chroniąc zarówno przed utratą ciepła zimą jak i przedostaniem się ciepłego powietrza do wewnątrz latem. Dzięki poprawnie wykonanej termoizolacji chronimy nie tylko środowisko ale również nasz budżet, ograniczając konieczność dogrzewania pomieszczeń i korzystania z klimatyzacji.
Należy zwrócić uwagę, że izolacja to nie tylko ocieplenie budynku, to również ochrona przed zawilgoceniem ścian. Prawidłowa izolacja zapobiega rozwijaniu się pleśni i grzybów, co znacząco wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Co ciekawe dobrze zrobione ocieplenie budynku poprawia również jego izolację akustyczną, a to cenią sobie wszyscy mieszkańcy budynków wielorodzinnych.