Tynki gipsowe, o czym warto wiedzieć?
Tynki gipsowe, o czym warto wiedzieć?
Jak już pewnie zauważyliście, wpisy w zakładce aktualności są przede wszystkim związane z aktualnie prowadzonymi pracami w naszych Inwestycjach. Nie inaczej będzie i teraz. W Apartamentowcu przy ulicy Oświatowej rozpoczęliśmy właśnie nanoszenie wewnątrz tynków gipsowych. Niech was nie zwiodą zdjęcia, które zrobione zostały chwile po położeniu tynków i nie zdążyły jeszcze wyschnąć. Tynk ten jest naturalnie biały. A teraz zapraszamy do poniższego artykułu, do zapoznania się z podstawowymi informacjami o tym typie tynków.
Nikt by chyba nie przypuszczał, że rodzaj tynku może mieć wpływ na nasze zdrowie. A jednak, tynk gipsowy uważany jest za zdrowy i ekologiczny, posiada też dobrą izolację termiczną, przez co coraz częściej stosowany jest w nowoczesnym budownictwie. Dzięki swoim właściwościom tynk gipsowy wchłania nadmiar wilgoci z pomieszczenia i oddaje, gdy powietrze staje się suche, razem ze zmniejszaniem utraty ciepła utrzymuje korzystny mikroklimat w pomieszczeniach.
Zalety tynku gipsowego znajdziemy również w jego wyglądzie, jest on naturalnie biały i elegancki (nasze zdjęcia przedstawiają wygląd tynków bezpośrednio po położeniu), a na powierzchni nie pojawiają się mikropęknięcia. Praca z tym rodzajem tyku pozwala uzyskać gładką powierzchnię już po położeniu jednej warstwy produktu. Wykonanie tego rodzaju tynku jest szybsze i łatwiejsze, a sam tynk szybko wysycha i twardnieje, dzięki czemu szybciej możemy rozpocząć kolejny etap prac wykończeniowych. Dodatkowo jeśli planujemy użyć jasnych kolorów na ścianach, zużycie farby będzie niższe, dzięki czemu zadbamy i środowisko jak i o nasz portfel.
Najodpowiedniejszym czasem na układanie tynków jest okres między wiosną a jesienią, około 4 miesiące po zakończeniu budowy. Budynek powinien posiadać drzwi zewnętrzne i okna, oraz powinny zostać zakończone wstępne prace nad instalacjami, tzn. rozciągnięte przewody i zrobione przyłącza. Tynkiem gipsowym wykończymy ściany i sufity wewnątrz budynku, nawet w pomieszczeniach z większą wilgotnością, tj. łazienka czy kuchnia.