Kupno nowego domu czy mieszkania?

Kupno nowego domu czy mieszkania?

Rozważasz kupno nieruchomości? Nie wiesz, czy lepiej będzie kupić dom czy mieszkanie? Jesteś rozdarty między możliwościami, jakie oferuje miasto z jednej strony, a spokojem przedmieść z drugiej? Rozumiemy rozterkę – to rzeczywiście trudna decyzja! Mamy nadzieję, że nasz wpis z zestawianiem zalet i wad obu rozwiązań pomoże Ci w podjęciu trafnej decyzji.

Czym kusi własny dom...

Własny ogród z ulubionymi kwiatami, pies wesoło hasający po trawniku, kot wygrzewający się na tarasie, ciepłe popołudnia spędzone z książką w cieniu altanki – dla wielu osób taka wizja stanowi spełnienie marzeń i ukoronowanie wielu lat okupionych ciężkim wysiłkiem. Tym, co szczególnie chwalą sobie mieszkańcy domów jednorodzinnych, jest ogromna przestrzeń do dyspozycji. Masz dla siebie nie tylko cały budynek z przestronnymi pokojami, lecz także dużą działkę wokół, na której możesz postawić plac zabaw lub garaż. Możesz ją także przekształcić w piękny ogród, a do tego wydzielić nawet niewielki skrawek ziemi, na którym będziesz hodowała swoje własne warzywa.

Wspólny grill z dużą grupą znajomych? Kupiłeś potężny sprzęt nagłaśniający i chcesz przetestować jego możliwości? Nie musisz się krępować! Wiele osób cieszy się także z tego, że sąsiedzi są znacznie bardziej oddaleni niż ma to miejsce w przypadku mieszkania w bloku lub wieżowcu.

Pamiętajmy jednak o tym, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Mieszkańcy przedmieść lubią się chełpić ciszą i spokojem, zwracając uwagę na to, że w blokach często trzeba znosić pomysły sąsiadów na remont, czego zapewne również doświadczyła osoba czytająca te słowa. Z drugiej strony – trzeba liczyć się z tym, że sąsiad wykorzysta ładną pogodę w weekend i przeznaczy ją na koszenie trawy.

Jeśli chodzi o kwestię remontów, warto również poruszyć konieczność stałej kontroli stanu technicznego budynku, która to spada na właścicieli domów. Kiedy coś dzieje się z konstrukcją, z dachem czy systemem wodociągowym, trzeba zająć się tym samodzielnie. Wszelkie usterki muszą być zauważone w porę zanim spowodują dalsze awarie lub, co gorsza, zniszczenia. Odpowiedzialność za to ponosi właściciel domu. W przypadku mieszkań w blokach lub apartamentowcach lokatorzy zupełnie nie muszą przejmować się takimi sprawami. Kontrolę nad budynkiem zazwyczaj sprawuje jego właściciel (np. jest tak w przypadku prywatnych kamienic) lub spółdzielnia (w przypadku osiedli).

Liczne udogodnienia są ponadto okupione koniecznością posiadania samochodu, jeśli chcemy cokolwiek załatwić w mieście. Trzeba się także liczyć z tym, że ogólna infrastruktura będzie znacznie słabiej rozwinięta i trudniej będzie znaleźć przyjemną knajpę lub umówić wizytę w gabinecie lekarskim.

Ponadto, najdogodniej jest mieć więcej niż jeden samochód; co najmniej dwa przypadające na jedną rodzinę. W razie awarii jednego z nich mamy wtedy do dyspozycji “zastępczy”. Minimum dwa auta wydają się być niezbędne również, kiedy każdy z domowników dojeżdża do pracy w inne miejsce, a już w szczególności, kiedy zaczyna pracę o innej godzinie. To staje się problemem w sytuacji, gdy na przedmieściach korzystanie z komunikacji miejskiej czy taksówki nie wchodzi w grę. Plusem jest jednak możliwość posiadania darmowych miejsc parkingowych na własnej posesji lub przy drodze. Właściciele nieruchomości w centrum miasta muszą liczyć się z koniecznością wykupienia miejsca, a i o to jest czasami trudno w dużych miejscowościach.

... i czym kusi miasto?

Przede wszystkim wygodą! Dobrze skomunikowane mieszkanie w mieście to błogosławieństwo, którego będzie Ci zazdrościć wielu znajomych. Możliwość pójścia pieszo z domu do ulubionych kin, knajp oraz sklepów znacząco podnosi komfort życia w mieście (zwłaszcza jeśli po drodze możesz przejść przez park). Masz do dyspozycji nie tylko szeroki wachlarz oferty rozrywkowej, lecz także edukacyjnej. Mieszkając w mieście, znacznie łatwiej jest Ci dojechać nie tylko z domu do pracy, lecz także na różne kursy dodatkowe (taneczne, językowe, artystyczne). Wyjście na zakupy także nie jest dużym wyzwaniem logistycznym.

Co z kosztami?

Z pozoru dom wydaje się być o wiele droższą inwestycją niż niewielkie mieszkanie w bloku w mieście. Naturalnie przez jego większą powierzchnię oraz osadzenie na działce, za którą też trzeba zapłacić. To jednak nie do końca trafione przekonanie – warto przeanalizować temat. Cena metra kwadratowego w domu jest od 30 do 40% niższa niż w bloku. Zatem możemy wywnioskować, że za cenę 70-80 metrowego mieszkania możemy otrzymać ponad 110-120 metrów kwadratowych domu. Ponadto, może być też tańszy w eksploatacji (niż na przykład wiekowy lokal w starej kamienicy), jeśli zostały zastosowane w nim nowoczesne technologie

Napisz do nas

Proszę wypełnić to pole
Proszę wypełnić to pole
Proszę wypełnić to pole
Proszę wypełnić to pole